Artykuły

Aby przekazać sobie wiadomość, nie musieli mówić ani pisać. Przesłali do siebie tylko myśl. Z Bombaju do Paryża. Pierwszy taki eksperyment przeprowadził właśnie międzynarodowy zespół uczonych.

Mężczyzn było czterech. Jeden siedział w Bombaju, a trzej w Paryżu. Ten z Indii przesłał kolegom z Francji krótkie pozdrowienie. Nie byłoby w tym nic wyjątkowego, gdyby nie to, że nie użył do tego ani telefonu komórkowego, ani Skype’a. Przesłał im jedynie swoją myśl, a oni tę myśl odebrali.

To pierwszy udany eksperyment, którego uczestnicy odebrali informację, jaka pojawiła się w głowie innej osoby

Telepatia? Nie do końca, bo zakończony właśnie eksperyment ma jak najbardziej naukowe podstawy. – W pewien sposób zrealizowaliśmy zapewne marzenie o telepatii, ale nie ma w tym żadnej magii. Skorzystaliśmy jedynie z technologii, która pozwala na elektromagnetyczną interakcję między dwoma mózgami – wyjaśniał w rozmowie z AFP Giulio Ruffini, fizyk teoretyczny ze Starlab w Barcelonie. Wraz z nim eksperyment przeprowadził prof. Alvaro Pascual-Leone, neurolog z Harvard Medical School, oraz specjaliści od nowoczesnych technologii z Axilum Robotics w Strasburgu. Szczegóły doświadczenia uczeni opisali w cenionym czasopiśmie naukowym „PLOS ONE”.

Hola i ciao

Żeby trzej ochotnicy siedzący we Francji mogli odebrać zaledwie dwa słowa: „hola” i „ciao”, potrzebna była skomplikowana aparatura. Mężczyznę siedzącego w Bombaju podłączono do urządzenia EEG. Na głowę założono mu czepek przypominający kąpielowy, od którego odchodziły dziesiątki elektrod. Odczytywały one zmiany aktywności elektrycznej mózgu w momencie, gdy badany o czymś pomyślał, i przesyłały je do komputera. Odpowiednio przetworzone sygnały zostały przesłane za pomocą internetu do drugiego komputera znajdującego się w laboratorium we Francji.

Komputer wiadomość odebrał, przetworzył i przekazał urządzeniu do stymulacji magnetycznej mózgu. Aparat ten ma za zadanie pobudzać wybrane rejony mózgu i od kilku lat z powodzeniem jest wykorzystywany w terapii osób z depresją, chorobą Parkinsona czy cierpiących na uporczywe migreny. W tym eksperymencie impuls wysłany z Indii tak pokierował urządzeniem do stymulacji magnetycznej mózgu, że pobudziło ono obszary mózgu kolegów z Francji. Dzięki temu do ich świadomości dotarły krótkie słowa powitania.

Brak komentarzy.

Brak trackbacków.