Ciekawe linki

Odkryto przyczynę SLA:

Uczeni z Northwestern University Freinberg School of Medicine odkryli, że wszystkie rodzaje ALS mają tę samą przyczynę. To daje możliwość znalezienia skutecznego lekarstwa na ALS – mów Teepu Siddique z Northwestern University. Siddique wraz z kolegami odkryli, że przyczyną wszystkich rodzajów stwardnienia zanikowego bocznego jest zaburzenie w systemie recyklingu białek w neuronach rdzenia kręgowego i mózgu.

więcej…

Neurotoksyczny aminokwas podszywa się pod serynę

Spożycie wody bądź pokarmu skażonego cyjanobakteriami już od jakiegoś czasu łączono z chorobą neuronu ruchowego (stwardnieniem zanikowym bocznym). Do czasu badań zespołu z Uniwersytetu Technologicznego z Sydney oraz Instytutu Etnomedycyny nie było jednak wiadomo, co dokładnie się dzieje.

więcej…

Spirulina chroni neurony ruchowe

Suplementacja spiruliną – bogatymi w białko, magnez i beta-karoten cyjanobakteriami z rodzaju Arthrospira - chroni w modelu mysim umierające neurony ruchowe osobników ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ang. amyotrophic lateral sclerosis, ALS).

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Florydy zauważyli, że uzupełnienie diety myszy z ALS spiruliną opóźnia moment wystąpienia objawów motorycznych (drżeń i spastycznych niedowładów), ogranicza postępy choroby, zmniejsza stężenie markerów zapalnych oraz obumieranie neuronów motorycznych.

więcej…

Egzoszkielet w rehabilitacji

W obecnych czasach szeroką gamę osób dotykają choroby fizyczne różnego typu. Statystycznie coraz więcej osób boryka się z problemami układu motorycznego, co pokazują statystyki organów odpowiedzialnych za terapie chorób w różnych krajach. Dla osób cierpiących z powodu stwardnienia rozsianego, paraliżu częściowego, bądź zaniku mięśni dotychczasowe rozwiązania rehabilitacyjne wiązały się bezpośrednio z użyciem wózka inwalidzkiego. Gwałtowny rozwój robotyki noszonej spowodował powstawanie w ośrodkach badawczo-rozwojowych egzoszkieletów. Robotycznym egzoszkieletem wspomagającym nazywamy klasę robotów zwiększających siłę ludzkich kończyn ponad ich naturalne zdolności, jednocześnie zapewniając sterowanie robotem użytkownikowi.

więcej…


http://wyborcza.pl/1,91446,16472849,Amerykanski_egzoszkielet_do_rehabilitacji_testowany.html

Brak komentarzy.

Brak trackbacków.